+48 603 868 300     transport@transport-zarzecki.pl

Jak wygląda transport towarów na platformach?

Apr 04 2022

Profesjonalny przewóz ładunków wymaga dobrego dopasowania wykorzystywanych pojazdów do specyfiki ładunku, by zagwarantować mu pełną ochronę przed możliwymi uszkodzeniami mechanicznymi oraz czynnikami zewnętrznymi, a także móc zaoferować możliwie krótki czas wykonania usługi. W przypadku większości towarów przy transporcie dalekobieżnym korzysta się z reguły z klasycznych naczep np. typowych „firanek”. Niektóre przewożone produkty lub materiały wymagają jednak zapewnienia specjalnych warunków. W grę może wchodzić np. utrzymanie stałej temperatury w naczepie chłodni, ale też poradzenie sobie z maszyną albo konstrukcją, przy której nieodzowny staje się transport na platformach. Przekonajmy się, czym są naczepy tego typu i zobaczmy, co i jak się na nich przewozi.

Czym są platformy?

Platformy to specjalne naczepy o konstrukcji pozbawionej na ogół burt oraz rozpiętych plandek. Zwykle mają płaską powierzchnię, przeznaczoną do ustawienia ładunku o dużej masie lub niestandardowych gabarytach. W wielu przypadkach są one dodatkowo obniżone, tak by środek ciężkości znajdował się na małej wysokości, a załadunek i rozładunek był prostszy. Urządzenia tego rodzaju są nazywane naczepami niskopodwoziowymi. Mogą być wyposażone w rozwiązania ułatwiające obsługę ładunku i poprawiające bezpieczeństwo, z reguły są to dodatkowe osie, nierzadko skrętne oraz specjalne układy pozwalające na regulowanie wysokości, a często także rozciąganie lub skracanie powierzchni ładunkowej.

Co i jak przewozi się na platformach?

Katalog przedmiotów, jakie mogą być przewożone na platformach, jest niezwykle długi. Bardzo często są to różne ładunki ponadgabarytowe np. elementy konstrukcji, zbiorniki, prefabrykaty, maszyny i urządzenia przemysłowe. Na platformach transportuje się też pojazdy i maszyny budowlane oraz sprzęt rolniczy. Z uwagi na specyfikę platform ładunek musi zostać właściwie zabezpieczony przed przemieszczaniem się, zazwyczaj unieruchamia się go przy pomocy specjalnych mat zwiększających tarcie, a także łańcuchów albo pasów transportowych o odpowiedniej wytrzymałości.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem